*Kutyák és Farkasok*

Ez a falka azért jött létre hogy a kutyaimádók, a farkasimádók és azok is akik mind a kettőt ugyan úgy szeretik jól érezzék itt magukat.


                    A kutyáról:


Fajtaismertető:Goldenretriever

Származási hely:


Anglia

Eredeti feladata:



A fajtát hagyományosan a lelőtt vízi vadak vízből való apportírozására használták. Noha e feladatát ma is ellátja, ez a kutya számos más téren is nagyszerű képességekről tett tanúbizonyságot.


Eredeti neve:

Golden Retriever


Angol neve:

Golden Retriever


Eredete:


Angol fajta. Valamikor az 1800-as évek derekán alakították ki a fekete labrador retriever, a sárga angol vadászkutya és a vérebek segítségével.

Teste: A golden retriever arányos, erőteljes testfelépítésű kutya. Hátvonala vízszintes, izmos lágyéka rövid. Farkát a hátával egy vonalban tartja; vége nyugalomban a csánkjáig ér, és nem hajlik vissza. Mellkasa mély, a bordák szépen íveltek. Vállai hosszúak és erősen hátrahúzottak. Könyökei a teste közelében vannak. Mellső lábai egyenesek, erős csontúak. Térde erősen hajlott, csánkja mélyen leengedett, nem fordul sem kifelé, sem befelé. A lábközépcsontok hátulról nézve függőleges állásúak. Mancsai kerek alakú „macskamancsok”. Feszes, izmos nyaka meglehetősen hosszú.

Feje: A golden retriever feje arányos, szép metszésű, barátságos kifejezésű. A koponya széles, de nem tűnik durvának. Az arcorri rész erős, széles és magas. Az orrnyereg hossza nagyjából megegyezik a koponyáéval. A stop és a tarkónyúlvány határozott. Fülei mérsékelten nagyok, a távol ülő szemekkel majdnem egy szintben tűzöttek. A golden retriever harapása ollószerű.

Marmagassága: A kanok marmagassága 56-61 cm, a szukáké 51-56 cm.

Testtömege: A szukák tömege 27-33 kg, a kanok 30-38 kg között vannak.

Szőrzete: Sima vagy hullámos, hosszú szálakkal. A sűrű aljszőrzetnek vízlepergető tulajdonsága van.

Színei: Szőrzete az arany vagy a krémszínű bármely árnyalata lehet, viszont nem lehet vörös vagy mahagóniszínű. Néhány fehér szőrszál megengedett, de csak a szügyön. Az orrnak lehetőleg feketének kell lennie, de hormonális hatások, illetve a környezeti hőmérséklet miatt világosabbá is válhat. A szem pereme sötét, a szem barna.

Alomszáma: 7-9 kölyök

Várható élettartama: 10-14 év



Jelleme: A golden retriever rendkívül társaságkedvelő, barátságos, kiegyensúlyozott és magabiztos kutya. Kedves és engedelmes természete van; eléggé visszafogott és teljesen békés. Nagyon keveset ugat, igen jól alkalmazkodik és remek a szaglása. Kifejezetten értelmes, és nagyon szívesen dolgozik a gazdája kedvéért. Érzékenyen reagál a szidásra és a lakásban uralkodó hangulatra, s nem szeret egyedül maradni. Általában szeret beleugrani a vízbe, és imád mozogni is.

Társas viselkedése: Ez a fajta remekül kijön a többi kutyával; még a kanok is gond nélkül képesek együtt élni. Az egyéb háziállatokkal való kapcsolata sem okoz problémát, bár ehhez megfelelően alapos szocializáció szükséges. A golden retriever nagyon jól érzi magát a gyerekek társaságában; túl szelíd ahhoz, hogy tiltakozzon, ezért a szülőknek kell gondoskodniuk arról, hogy a kicsik ne piszkálják túl sokat a kutyát. Egyes példányok éberen és óvatosan fogadják az ismeretlen látogatókat – ám ők jelentik a kivételt, mivel a legtöbb golden retriever nagyon szereti az embereket, így a szívesen látott és a hívatlan látogatókat egyaránt barátságosan fogadja.


Szőrzetápolási igénye: E kutya szőrzetét rendszeresen kell kefélni és fésülni, különösen az összetapadásra hajlamos helyeken, például a deréktájon. A talppárnák közt növő szőrt bizonyos időszakonként le kell nyírni, különben ágdarabok, kavicsok és hasonló idegen anyagok akadhatnak bele. A füleket is gyakran kell ellenőrizni, és szükség esetén le kell nyírni a fül lebenye alatt, a hallój árat nyílása körül növekvő szőrt is; ezzel megakadályozható a hallójárat elzáródása, ami idővel gyulladássá fajulhatna. Évente egyszer ajánlatos elvinni egy színvonalas kutyakozmetikába, hogy lenyírják a szőrét. A kiállításokon versenyeztetett kutya szőrzete jóval több ápolást igényel; a versenyek előtt szinte kötelező a nyírása.

Tanítása: A golden retriever gyorsan tanul, és amit egyszer megtanult, arra egész életében emlékezni fog. Soha nem szabad gorombán bánni vele, mivel az árthat érzékeny természetének. A képzésnek változatosnak és következetesnek kell lennie; a fő hangsúlyt a helyes viselkedés jutalmazására kell helyezni.

Mozgásigénye: Ez a kutya jól alkalmazkodik a körülményekhez, de rendszeresen ki kell vinni a szabadba sétáltatni vagy játszani. A golden retriever igen kitartó eb, s nagyon szeret a szabadban lenni. Általában szeret úszni és apportírozni, és persze imádja a hosszú sétákat a természetben. Felnőttkori méretének elérése után nyugodtan csatlakozhat gazdájához a mindennapos futóedzéseken.

Alkalmazásai: A golden retriever nagyon népszerű kutya szinte az összes kutyás sportban, mint a labdázás (flyball), az engedelmességi vagy az ügyességi próbák. Világszerte nagyon sok ilyen kutya dolgozik mentőkutyaként vagy vakvezetőként. Kiváló szaglásának köszönhetően a nyomkeresésben is nagyszerű eredményeket érhet el. A legtöbb golden retriever igen ügyesen látja el eredeti feladatát, a vízi vadak apportírozását is, bár e kutyák többségét ma már családi kedvencként tartják.



                      Rövidszőrű magyarvizsla:




Származási hely: Magyarország
Eredeti feladata:


Mindenes vadászkutya melyet elsősorban mezei keresésre, az apróvad jelzésére – állására, a lőtt vad elhozására szárazon és vízen, a sebzett apróvad csapázására, ritkábban a néhány órája megsebzett nagyvad után-keresésére is használnak.


Eredeti neve:

Rövidszőrű magyar vizsla


Angol neve:

Hungarian Short-haired Pointing Dog
Eredete:


A magyar vizsla ősei a vándorló magyar törzsekkel kerültek hazánkba. Írásos emlékeket, ábrázolásokat már XVI. századi dokumentumokban is találhatunk. Vadászati jelentősége a XVIII. századtól fokozódott. A XIX. század végén már vizslaversenyeket szerveztek Magyarországon, ahol a magyar vizslák is eredményesen szerepeltek. A fajta fejlődésében ebben az időben valószínűleg fontos szerepet játszott a pointer. Modern, szakszerű tenyésztése 1920-ban kezdődött



Teste: A rövidszőrű magyar vizsla elegáns, ugyanakkor izmos testfelépítésű kutya. Törzsének hossza nagyobb, mint a marmagassága. Háta rövid és egyenes, lágyéka enyhén lekerekített. A farka alacsonyan tűzött; azokban az országokban, ahol ez megengedett, rendszerint háromnegyedére kurtítják. A bordák viszonylag szépen íveltek. A mellkasa legalább könyökéig ér. Mellső lábai egyenesek, a könyöke közel van a testéhez. Hátsó lábainak ízületei mérsékelten erősen kirajzolódók. Mancsai kissé ovális alakúak, szorosan zárt lábujjakkal. Mérsékelten hosszú nyaka
enyhén ívelt, lebernyeg nincs rajta.

Feje: A fajta feje feszes és nemes vonású, enyhén boltozatos koponyával, és a mérsékelten erős tarkónyúlványtól a homlokig húzódó középső barázdával. A stop mérsékelten erős, az orrnyereg egyenes. Az ajkak nem lógnak le. A közepes nagyságú fülek alacsonyan és viszonylag hátul tűzöttek, a pofa közelében – lógnak. Szemei enyhén ovális alakúak és eleven, értelmes tekintetűek. A rövidszőrű magyar vizsla harapása ollószerű.

Marmagassága: A kanok ideális marmagassága 56-61 cm, a szukáké 52-57 cm. Ehhez az értékhez képest mindkét irányban 4 cm eltérés megengedett, feltéve, hogy a kutya testfelépítése arányos marad.

Testtömege: 19-24 kg.

Szőrzete: A sima, igen rövid szőrzet a bőrhöz simul. A farok szőrzete hosszabb, a fej és a fülek szőrzete finomabb tapintású.

Színei: A rövidszőrű magyar vizsla mindig egyszínű: a zsemlesárga enyhe árnyalatai, de sohasem barnába hajló. A fajta eredeti neve zsemlesárga magyar vizsla volt. A mellkason és a lábujjakon megjelenő (nagyon) kicsi fehér foltok nem számítanak hibának. Ajkai és szemének peremei barna színűek, a szem színének a szőrzet színével kell harmonizálnia. A világosabb szem nem kívánatos.

Alomszáma: 5-8 kölyök

Várható élettartama: 12-14 év



Jelleme: A rövidszőrű magyar vizsla értelmes, barátságos, kiegyensúlyozott és sportos kutya. Szeret tanulni, készséges, és mindig nagyon engedelmes is. A gazdájához és családjához hihetetlenül kedves és hűséges. Nagyon szeret apportírozi és úszni, kiváló a szaglása és rendkívül kitartó. Ez a kutya nagyon szeret otthon lenni a család társaságában.

Társas viselkedése: A rövidszőrű magyar vizsla társas viselkedésével csak nagyon ritkán adódnak problémák, ez a kutya remekül megfér a fajtársaival. Ha megfelelő volt a szocializációja, akkor az egyéb háziállatokkal, valamint általában a gyerekekkel is jól kijön. Az ismeretlen látogatók érkezését ugatással jelzi de ennél többet nemigen tesz.



Szőrzetápolási igénye: E kutya szőrzetápolási igénye nagyon csekély. Elég hetente egyszer átkefélni egy erős sörtekefével. A vedlési időszakban gumis kopókesztyűvel dörzsölhetők ki a szőrzetéből az elhalt és kilazult szőrszálak. A karmait röviden kell tartani.

Tanítása: Az átlagos rövidszőrű magyar vizslát könnyű nevelni. Elég értelmes ahhoz, hogy felfogja, mit kívánnak tőle, és nagyon szeret a gazdája kedvében járni. A hanghordozáson kívül más eszközökkel csak igen ritkán kell fegyelmezni. Ajánlatos vele mindig következetesnek és egyértelműnek lenni.

Mozgásigénye: A rövidszőrű magyar vizsla elsősorban vadászkutya melynek legnagyobb boldogsága minél többet a gazdája mellett lenni. Ha gyakran vadásznak vele akkor edzésben kell őt tartani, hogy jól bírja a hétvégi erőpróbát. Ha házi kutya akkor elég, ha a gazdit elkísérheti napi sétáján.

Alkalmazásai: A rövidszőrű magyar vizsla híres az apportírozó képességéről, a remek szaglásáról és egy sor egyéb tulajdonságáról, amelyek miatt kiválóan alkalmas a vadászatra. Ha ez nem megy a gazdájának, akkor feltétlenül lehetőséget kell biztosítania arra, hogy kutyája rendszeresen szaladgálhasson és játszhasson póráz nélkül is. A legtöbb ilyen kutya imád apportírozni és úszni. Noha nem erre a célra nemesítették ki, a vizsla az engedelmességi próbákon is jól szerepelhet.


                            Szent bernáthegyi:

Származási hely: Svájc


Eredeti feladata:

Katonai és mentőkutya.


Eredeti neve:

St. Bernhardshund – Bernhardiner


Angol neve:

Saint Bernard Dog
Eredete:


Története szorosan kapcsolódik annak a kolostornak az életéhez, amely a Svájcot és Olaszországot összekötő Nagy Szent Bernát-hágón található. A 19. század derekán a bernát-hegyi kolostor tenyészete a szoros beltenyésztés miatt válságba került, ezért a fajtát újfundlandi kutyákkal frissítették fel.



Teste: A bernáthegyi háta igen széles, és egészen a lágyékáig vízszintes, majd onnan enyhén lejteni kezd a far felé. A marja hangsúlyos. Farka hosszú, vaskos és erős. Általában lógatva tartja, de a vége visszakunkorodhat. A szépen ívelt mellkas a könyökökig ér. Hasa enyhén felhúzott. Lejtős válla igen izmos. Mellső végtagjai egyenesek és erősek. A csánkja mérsékelten szögletes. Mancsai szélesek, az ujjak majdnem zártak. Nyaka erőteljes, rajta határozott – de nem eltúlzott – redő található. A fej tövénél jól látható egy barázda.

Feje: A bernáthegyinek erős, lenyűgöző feje van, jól látható szemöldökkel és stoppal. A tarkónyúlvány viszonylag jól fejlett. A szemek közötti barázda mély, de a tarkó felé egyre sekélyebbé válik. A rövid, erős arcorri rész magassága nagyobb, mint a hosszúsága. Az orrnyereg egyenes. A jól fejlett ajkak ívesen hajolnak rá az alsó állkapocsra. Fülei viszonylag magasan tűzöttek, ráadásul meglehetősen nagyok. Az állat lógatva hordja őket, így még inkább hangsúlyozzák a koponya szélességét. Mélyen ülő szemei közepes nagyságúak. Az alsó szemhéjak nem záródnak tökéletesen, de a túl nyitott szem nem kívánatos. A bernáthegyi harapása ollószerű vagy harapófogó-szerű.

Marmagassága: A kanok marmagassága legalább 70 cm, a szukáké legalább 65 cm.

Mellkas körfogat: A kutya nagyságától és testfelépítésétől függ, de legalább 60 kg.

Szőrzete: A bernáthegyinek van rövid szőrű és hosszú szőrű változata is. A rövid szőrű kutyák szőre testhez simuló, érdes tapintású, de nem durva. A hosszú szőrű egyedek szőrzete közepesen hosszú, egyenes vagy hullámos, ám sohasem göndör. A farok szőrzete dús, de nem lehet hullámos. A fej és a fülek szőre rövidebb és puhább. A mellső lábak viszonylag ritkán szőrösek, míg a deréktájon hosszabb és sűrűbb a szőr.

Színei: A bernáthegyire a vöröstől sárgásbarnáig terjedő alapszínek jellemzők fehér rajzolattal, vagy a fehér alapszín vöröstől barnássárgáig terjedő színű rajzolattal. A fehér szőrzet csíkszerű foltokkal is előfordul. A kutya mellén, mancsán, orrán és homlokán fehér rajzolatnak kell lennie. Kötelező továbbá a fehér farokvég, illetve kívánatos a nyakon körbefutó fehér sáv is. A fején és fülén látható sötétebb rajzolatot olykor a kutya maszkjának nevezik.

Alomszáma: 6-8 kölyök

Várható élettartama: 10-13 év



Jelleme: Ez az eb jó természetű, barátságos, kiegyensúlyozott. Kimondottan érzékeny a haragos szavakra és az otthonban uralkodó légkörre. A családjával szemben odaadó, gyakran kimutatja szeretetét, és nem kedveli, ha valamiből kihagyják. Nem ugat sokat. Ha szükséges, megvédi gazdáját és annak otthonát, de nem ez az elsődleges feladata. A felnőtt példányok általában nyugodtak, de vannak mozgékonyabb példányok is – főként a rövid szőrű kutyák között.

Társas viselkedése: A bernáthegyi jól kijön a gyerekekkel és a többi kutyával egyaránt. Általában a háziállatok sem jelentenek gondot a számára. Más kutyákkal jól megfér, de azt nem tűri, hogy azok erőszakosan viselkedjenek vele. A becsületes szándékú idegenekkel szembeni magatartása a közöny és a barátságosság között változhat.



Szőrzetápolási igénye: Ez a kutya eléggé sok szőrzetápolást igényel; hetente legalább kétszer át kell kefélni és fésülni. A vedlési időszakban elengedhetetlen a naponkénti kefélés, különösen a hosszú szőrű változatnál. A hallójáratot tisztán kell tartani, és rendszeresen ellenőrizni kell az alsó szemhéjat is. Szükség esetén a szemébe e célra gyártott tisztítócseppek is cseppenthetők. A karmait röviden kell tartani.

Tanítása: A bernáthegyi eléggé engedelmes, és ha következetes, egyértelmű módon nevelik, hamar meg tudja tanulni a parancsokat. Meglehetősen érzékeny a gazdája hanghordozására; a kemény hangvétel nem megfelelő módszer vele szemben. A hosszú foglalkozásokat rosszul tűri, ezért csak akkor szabad parancsokat adni neki, amikor ez valóban szükséges. Már kicsi korától kezdve arra kell szoktatni, hogy ne rángassa a pórázt, mert ha felnő, túl nagy és erős lesz egy embernek, ráadásul ekkor már ezt a szokást is nagyon nehezen vetkőzi le. Az összes többi masztiffhoz hasonlóan a bernáthegyire is igaz, hogy neveléséhez jól kell ismerni a kutyákat. Fejlődési időszakában ügyelni kell arra, hogy ne terheljék túl.

Mozgásigénye: Ez a kutya átlagos mozgásigényű. Nincs is szüksége másra, mint a napi háromszori sétára, és időnként egy-egy hosszabb kirándulásra, amikor szabadon, póráz nélkül szaladgálhat.

Alkalmazásai: A bernáthegyit szinte mindig családi kutyaként tartják. Érdemes lehet nyomkövetési képzésben részesíteni, mert kitűnő a szaglása, és ezt a munkát szereti is csinálni.





                                     Magyar agár:




Származási hely:

Magyarország


Eredeti feladata:

Vadászkutya, versenykutya.


Eredeti neve:

Magyar agár


Angol neve:

Hungarian Greyhound
Eredete:


A magyar agár ősi vadászkutyafajta. Eredete a honfoglalás korához vezethető vissza, ezt ásatások során felszínre került koponyacsontok is igazolják. Gyorsaságának növeléséhez a XIX. században különféle agárfajtákkal is keresztezték.


Teste: Erős csontozatú, de karcsú kutya. Törzse hosszú, izmos. Farka a csánkjáig ér. Végtagjai inasak, izmosak.

Feje: Feje ék alakú, szeme sötétbarna. Füle viszonylag kicsi, visszabicsakló.

Marmagassága: kan 65-70 cm, a szuka 62-67 cm

Testtömege: 22-31 kg

Szőrzete: Rövid, sűrű, durva, simán a testhez simuló. Télen tekintélyes mennyiségű és vastagságú aljszőrzetet növeszt.

Színei: Színe fekete vagy fakó, de lehet csíkos, ordas, barna foltos, illetve minden alapszínnek van foltos változata is (fehér alapon az alapszín) – egyszóval a legtöbb agárszínben tenyésztik. A kék, fehér, barna, farkasszürke szín, valamint fekete-cserszín és a háromszínű nem elfogadott.

Alomszáma: 4-8 kölyök

Várható élettartama: 12-14 év

Jelleme: Fáradhatatlan, kitartó, gyors. Edzett, és ellenálló, versenypályán kiváló versenyző. (Nem igény, hogy bármely távon gyorsabb legyen, mint az angol agár!)

Társas viselkedése: Kissé tartózkodó természetű, értelmes, intelligens, hűséges. Éber, személy- és házőrző ösztöne fejlett, de ez nem vezethet oda, hogy agresszív, vagy harapós legyen.

Alkalmazásai: Vadász-, és falkaeb, mely szemre vadászik. Figyelemreméltó a szaglása. Vadászatra csak külön engedéllyel lehet használni őket.
Pályaversenyzésre és coursingra kiválóan alkalmas, különösen hosszabb távon vált be. Nagyon jó kísérő, és hűséges jelzőkutya.

                                 Németjuhász:

Származási hely: Németország
Eredeti feladata: Alapvetően juhászkutya, de intelligenciájának köszönhetően sok más feladatra is alkalmas.
Eredeti neve: Deutsche Schäferhunde
Angol neve: German Shepherd Dog
Eredete: Egy német lovaskapitány, Max von Stephanitz „alkotta” meg a németalföldi juhászkutyákból a valamikor a XIX. században.

Teste: Törzsének felsővonala a nyak illeszkedési pontjától indul, a magas maron és az egyenes háton keresztül az enyhén csapott farig törés nélkül fut le. A hát kellően hosszú, feszes, erős és jól izmolt. Az ágyék széles, rövid, erős és jól izmolt. A far hosszú és enyhén csapott. Alapját a medence- és keresztcsont képezi. Mellkasa széles az alsó része hosszú és kifejezett. A bordák kellően dongásak.
Farkán dús a szőrzete, legalább a csánkig ér, de a hossza nem haladja meg a hátulsó lábközép felét. Nyugalomban a kutya enyhe ívben hordja. Izgalomban és mozgás közben feljebb emeli de maximum vízszintesig.
Mellső végtagjai oldalról egyenesek, szemből nézve párhuzamosak. Az alkar, amely minden oldalról egyenesnek látszik, száraz és izmos. Hátső végtagjai kissé hátraállítottak, hátulról nézve a végtagok párhuzamosak. Combja erős, izmos. A csánkízület erős és feszes, alatta a hátulsó lábközép függőleges.
Mancsai kerekdedek, jól zártak, domborúak. Nem lehetnek sem túl nyújtottak („nyúlmancs”), sem túl rövidek („macskamancs”). A talppárna kemény, de nem merev. A karmok erősek, sötét színűek.

Feje: Az ék alakú fej hossza nagyjából a marmagasság kb. 40%-a. Nem lehet durva, vagy épp túl finom. Összességében száraz, a fülek között mérsékelten széles. A homlok elölről és oldalról nézve csak enyhén domború. A középbarázda nincs, vagy csak alig látható. Az agykoponya és az arckoponya hosszának aránya közel 50-50%. Az agykoponya szélessége nagyjából megegyezik hosszával. Felülről nézve a fülektől az orr felé fokozatosan keskenyedik. Az állcsont és az állkapocs erőteljes. harapása ollószerű. Az orrhát egyenes, párhuzamos a homlok vonalával. Törés, vagy domborulat az orrháton nem kívánatos. Az orra mindig fekete. Az ajkak feszesek, jól záródnak és sötét színűek.
Szeme közepesen nagy, mandulaformájú, kissé ferde metszésű, nem kidülledő. A szem színe sokszor harmonizál a szőrzet színével, de a sötét szem kívánatosabb.
Középnagy, alapjában széles, magasan tűzött, felálló, előre forduló, a hegyén csúcsban végződő füle van. A két fül tengelye párhuzamos, nem lehet elálló vagy épp befelé bukó. Hiba az előrebicsakló, a laza, billegő és a lógó fül. Mozgás közben, illetve nyugalmi állapotban leengedett fül nem hiba.

Marmagassága: A kanok ideális marmagassága 62,5 cm, a szukáké 57,5 cm; ettől az értéktől mindkét irányban 2,5 cm eltérés megengedett.

Testtömege: 25-40 kg

Szőrzete: A német juhászkutya három szőrzettípussal ismert:
- A sima félhosszú szőrzet: A német juhászkutya szabályos szőrzete a kemény fedőszőrzet lágyabb aljszőrzettel. A fedőszőr egyenes, durva és a testhez szorosan simulnak. A fejen, beleértve a fülek közötti részt, a végtagok elülső oldala, a mancsok és lábujjak szőrzete rövidebb. A nyakon kissé hosszabb és dúsabb. A lábakon egészen a lábközépig szintén hosszabb. A combokon pedig a szőrzet még hosszabb, ún. nadrágot formál. Csak ez a szőrtípus elfogadott a standard szerint.

- A sima, hosszú szőrzet: Hosszában és a szőrszálak lefutásában tér el az előzőtől. Hosszabb. És sokszor nem egyenes lefutású a szőrszál, és a szőrzet nem simul a testhez. Leginkább a fülek belsejében, a fül mögött, a mellső lábak hátulsó részén a combokon és a farkon hosszabb, dúsabb a szőrzet. Nem kívánatos szőrtípus.

- Hosszú szőrzet: A szőrzet jóval hosszabb mint az előzőekben leírt szőrtípusoknál. Az aljszőrzet hiányzik, a szőrzet laza szerkezetű, sokszor a hát középvonalában választékot képez. Mivel ez a szőrzet kevésbé ellenálló az időjárással szemben, így nem kívánatos, az ilyen szőrzetű egyedek nem tenyészthetőek.

Színei: Színe fekete, vörösesbarnától a barnán és a sárgán keresztül a világosszürkéig terjedő jegyekkel. Egyszínű fekete, ordas sötét foltokkal, fekete nyereggel és maszkkal. Kis fehér mellfolt, vagy kivilágosodott szőrzet a végtagok belső oldalán nem kívánatos, de megengedett. Minden színváltozatnál az orrtükör fekete legyen. A kevés, vagy hiányzó maszk, világos, vagy sárgás szem, világostól a fehérig terjedő jegyek a mellkason és a végtagok belső oldalán, vörös farokvég és világos karmok, az elmosódó színek, mind pigment hibának minősülnek és így is kell őket értékelni. Az aljszőrzet enyhén szürkés árnyalatú.
A fehér szín nem engedélyezett.

Alomszáma: 6-10 kölyök

Várható élettartama: 10-12 év

Jelleme: Igen értelmes és munkaszerető fajta. Észreveszi, sőt meg is érti, mi zajlik a környezetében, s természetes feladatának tekinti a családtagok, az otthon és a család tulajdonának védelmét. Rendkívül hűséges, gyengéd, barátságos és magabiztos. Noha a család minden tagjával – a gyerekekkel is – jó viszonyban van. A tenyésztés során az olyan egyedek kiválogatására törekedtek, melyek nagyon hűségesek családjukhoz, de szükség esetén tudnak gazdát váltani. Erre a szolgálati célú képzés során szükség is van, a kutya nem „betegedhet bele” ha új vezetőt kap. Kiváló a szimata. Szőrzete minden időjárásban megfelelő védelmet nyújt, ezért a német juhászkutya nyugodtan tartható ridegen is. Megjegyzendő, hogy társaság tekintetében más kutyák nem helyettesíthetik a gazda szerepét. A német juhászkutya életének központjában a gazda áll, és minden igyekezetével azon van, hogy a kedvében járjon. A fajta nem való olyan embereknek, akik sokat vannak távol otthonról; ha ugyanis nem kap elég figyelmet a gazdájától, úgy érzi, hogy büntetésben van.

Társas viselkedése: A német juhászkutya nagyon jól kijön a gyerekekkel, feltéve, hogy azok tisztelettel bánnak vele. Mindenképpen tudni kell róla, hogy ha a barátokkal folytatott játék eldurvul, ez a kutya a családhoz tartozó gyermekek védelmére kel. Az idegenekkel szemben óvatos, de ha a gazda azt jelzi, hogy minden rendben, akkor nem viselkedik ellenségesen velük. A család barátait lelkesen fogadja. A megfelelően szocializált német juhászkutyának sem fajtársaival, sem más háziállatokkal nem lehet gondja.

Szőrzetápolási igénye: A német juhászkutyát rendszeresen át kell kefélni, hogy eltávolítsák az elhalt vagy meglazult szálakat a sűrű, gyapjas aljszőrzetből. A lakásban tartott kutyáknak több gondozásra van szükségük, mint a szabadban élőknek; az előbbiek egész évben folyamatosan vedlenek, bár az elhullatott szőr mennyisége tavasszal és ősszel megnő. A karmait röviden kell tartani.

Tanítása: A fajta rendkívül értelmes, szívesen és gyorsan tanul, és élvezettel hajtja végre a parancsokat. Érzékenyen reagál a vele szemben használt hanghordozásra. Ha a nevelés során egyértelműen, őszintén és következetesen bánnak vele, akkor nem okozhat különösebb meglepetéseket.

Mozgásigénye: A német juhászkutyát családi kutyaként tartók gyakran megfeledkeznek arról, hogy ennek az állatnak igen sok mozgásra van szüksége. A kutya sokkal elégedettebb lesz, ha hosszú sétákat tesznek vele, ahol futkoshat, apportírozhat vagy úszhat is. Erre naponta legalább egy órát kell szánni. Ha nem mozgatják, foglalkoztatják eleget, maga keres magának elfoglaltságot, ami nem biztos, hogy gazdi tetszését is elnyeri. Ha jó a kapcsolata a gazdájával, akkor a pórázról elengedve sem kóborol messzire tőle.

Alkalmazásai: Ez az állat nem érzi jól magát, ha nincs mit tennie; a német juhászkutya a világ egyik legnépszerűbb munkakutyája. Használja a rendőrség és a katonaság; kutatási és mentési feladatokban vesz részt, de dolgozik vakvezető és kábítószer-kereső kutyaként is. Emellett jól szerepel az ügyességi és az engedelmességi próbákban is. Kimondottan jó választás az olyan, sportos életmódot élő személyek számára, akik szívesen próbálnak ki újfajta dolgokat a kutyájukkal.
Mivel nagyon családcentrikus, kiválóan alkalmas családi kutyának is.






Weblap látogatottság számláló:

Mai: 7
Tegnapi: 2
Heti: 7
Havi: 20
Össz.: 6 847

Látogatottság növelés
Oldal: Kutyákról
*Kutyák és Farkasok* - © 2008 - 2024 - kutyak-farkasok.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen weblap készítő egyszerű. Weboldalak létrehozására: Ingyen weblap

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »